O kontaktních čočkách koluje spousta polopravd a mýtů. Ve skutečnosti jsou kontaktní čočky velmi naprosto bezpečné a velmi pohodlné na každodenní nošení.

Kontaktní čočky jsou prý nepohodlné

Základem pro pocit pohodlí při nošení kontaktních čoček je správné zhodnocení předního segmentu oka a následný výběr vhodné kontaktní čočky podle zjištěných parametrů. Důležité je také zvolení vhodného materiálu, ze kterého je čočka vyrobena.

Vývoj nových materiálů pro výrobu čoček jde velice rychle dopředu. Materiály posledních generací umožňují mít čočku pohodlně v oku i při situacích, ve kterých to dříve možné nebylo. Optimalizuje se také poměr mezi tuhostí a pružností čoček, díky čemuž je čočka v oku téměř necitelná, a zároveň je zlepšena manipulace při nasazování a vyjímání čočky z oka.

Kontaktní čočky se prý mohou k oku přilepit

V některých situacích lze mít při vyjímání čoček problémy, které ale nemůžeme nazvat přilepení. Pozornost musíme věnovat vyjímání čoček při delším pobytu v klimatizovaných prostorech a extrémních podmínkách např. při nošení čoček v nízkých a vysokých teplotách. Problémy se mohou objevit i po plavání a namočení obličeje vodou.

V takových případech stačí před vyjmutím čoček 20 minut počkat – čočky se přizpůsobí okolnímu prostředí a všechno půjde tak, jak jste zvyklí.

Pokud by vás o kontaktních čočkách cokoliv zajímalo, není nic jednoduššího, než se zastavit v některé z našich očních optik. Rádi vám případné dotazy zodpovíme a s aplikací a péčí o kontaktní čočky pomůžeme.

Kontaktní čočky se prý mohou ztratit za očima

Tato situace je nemožná – oko jednoduše není postaveno tak, aby k něčemu podobnému mohlo dojít. Při různé manipulaci a posunování čočky prstem po oku, může dojít ke složení čočky a zasunutí pod horní nebo spodní víčko, pokud ale dodržujete správný postup při nasazování a vyjmutí čočky, nemělo by k takovému problému vůbec dojít.

Kontaktní čočky prý nesmí nosit mladí lidé a děti

Vzhledem k vývoji stále nových kvalitnějších materiálů jsou dnes čočky vhodné pro všechny věkové skupiny. Z léčebných důvodů (po operaci katarakty) se čočky dokonce nasazují již ve velmi raném věku. Pouze v případě léčby šilhání nejsou čočky v určitých situacích vhodné pro děti.

Bez problémů dnes nosí děti čočky v situacích, kdy brýle nejsou vhodná pomůcka např. na sport, kde hrozí riziko úrazu. Pro vyvíjející se oko je důležité zvolit co nejkvalitnější čočku.

Kontaktní čočky prý způsobují častá oční onemocnění

Pokud dodržujete pokyny, které vám při prodeji kontaktních čoček dáme, čočky správně čistíte a neprodlužujete režim nošení, pak je riziko onemocnění minimální. Předcházet problémům můžete snadno nošením jednodenních kontaktních čoček, které po každém použití jednoduše vyhodíte. Každé ráno tak dáváte do oka nový sterilní pár čoček.

Kontaktní čočky jsou prý velice náročné na každodenní péči

Vývoj nových čistících systému jde dopředu mílovými kroky. Dnešní péče je velice jednoduchá a spočívá v používání roztoků, které slouží k čištění, dezinfekci i uchovávání čoček. U alergiků je vhodné používat peroxidové systémy.

Pro ty, kterým se zdá čištění čoček jako ztráta času, jsou opět vhodné čočky jednorázové – po použití je jednoduše vyhodíte.